Program „Samospłacający się dom”

Oszczędne, ekologiczne i zarabiające na siebie- takie domy mogą wkrótce powstać w ramach programu SAMOSPŁACAJĄCY SIĘ DOM.

Program opracowany przez Bank Ochrony Środowiska i organizacje Pracodawców RP ma w zamiarze udzielać kredytu na budowę domu jednorodzinnego wraz z mikroelektrownią którą stanowią instalacje fotowoltaiczne. W ten sposób wyposażony dom będzie pozyskiwał energię elektryczną, której nadwyżki będzie odsprzedawał, tym samym zarabiając na ratę kredytu.

W założeniach wymagane jest posiadanie własnej, ogrodzonej działki o powierzchni co najmniej 20 arów aby ubiegać się o stosowne kredytowanie. Obok domu zostanie wybudowana mikro elektrownia słoneczna o mocy 40 kW, która dostarczy darmowy prąd do nieruchomości. Mieszkająca w niej rodzina będzie mogła odsprzedawać nadwyżki do sieci energetycznej i wykorzystać pieniądze na spłatę raty kredytu zaciągniętego na budowę domu. Według wyliczeń Banku Ochrony Środowiska miesięczny zysk ze sprzedaży może wynosić nawet 3 500 zł co spokojnie powinno wystarczyć na opłacenie miesięcznej raty kredytu.